10 dobrych rekomendacji pozwalających zoptymalizować strategię cenową

Dowiedz się więcej o tym, jak monitorowanie cen konkurencji może wzmocnić Twoją pozycję cenową i zwiększyć Twoje zyski

Anna Wawrzyniak
Follow us on social media

W dzisiejszych czasach konsumenci przed dokonaniem zakupu zwracają szczególną uwagę na cenę produktu. 90% konsumentów uważa, że koszty dostawy i cena produktu są najważniejszym kryterium w procesie zakupu. Nowoczesne firmy muszą brać pod uwagę poziom cen, ponieważ odgrywa on ważną rolę dla konsumentów i może potencjalnie zwiększyć przychody. 

Coraz popularniejsze staje się stosowanie narzędzi ustalania cen w celu tworzenia przydatnych strategii cenowych. Celowo piszemy strategie cenowe w liczbie mnogiej, ponieważ rzadko zdarza się, aby jedna strategia cenowa mogła zostać zastosowana do wszystkich kategorii. Argumentem za tym jest fakt, że poziom konkurencyjności i elastyczność cenowa bardzo różnią się w zależności od produktu, dlatego należy zastosować różne strategie cenowe, aby zapewnić sobie jak najlepszy wynik. 

Przykład: Na branżę DIY wpływ ma ogromna konkurencja. Rywalizacja toczy się zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę jedną konkretną kategorię w branży DIY, powiedzmy kategorię oświetlenia, wówczas sytuacja konkurencyjna jest zupełnie inna niż w porównaniu z całą branżą DIY. W tym przypadku Twoimi głównymi konkurentami są na przykład sklepy sprzedające meble, sprzedawcy detaliczni i sklepy internetowe sprzedające produkty oświetleniowe itp. Z drugiej strony, jeśli skupiasz się na meblach ogrodowych, najczęstszymi konkurentami są JYSK, IKEA i tak dalej. Oznacza to, że aby przetrwać na rynku o dużej konkurencji, konieczne jest stosowanie różnych strategii cenowych.   

Na czym polega monitorowanie cen konkurencji? 

Monitorowanie cen konkurencji jest ważnym narzędziem, które należy opanować. Jeżeli Twoja firma znajduje się w fazie rozwoju i doświadcza zmian w swoim asortymencie, warto zadbać o to, aby mieć aktualny przegląd swojej sytuacji konkurencyjnej.

Monitorowanie cen konkurencji jest postrzegane jako technika, strategia i metoda stosowana przez Twoją firmę w celu uzyskania wglądu w poziom konkurencji na rynku. Dzięki wykorzystaniu porównywarki cen można zaplanować przyszłą strategię cenową. 

Stosowanie monitoringu cen konkurencyjnych pozwala także na poprawę budżetu marketingowego. Otrzymujesz przegląd swojej pozycji konkurencyjnej i dzięki temu możesz efektywniej planować wydatki marketingowe.

Jak Twoja firma może skutecznie zastosować monitorowanie cen konkurencji? 

Aby mieć pewność, że skutecznie stosujesz monitorowanie cen konkurencji, należy najpierw rozważyć, których konkurentów chcesz analizować. Chociaż często zakłada się, że najważniejsze jest monitorowanie głównych konkurentów, bardzo istotne jest również monitorowanie konkurentów, którzy podążają za tymi samymi trendami rynkowymi co Ty.

Ponadto ważne jest przygotowanie informacji, które chcesz monitorować. Istotne jest na przykład uzyskanie przeglądu działań marketingowych konkurencji, w tym kampanii i ich aktywności w mediach społecznościowych. 

Na koniec musisz rozważyć, jakie narzędzie chcesz zastosować do monitorowania konkurencji. Porównywarki cen, takie jak PriceShape, dostarczają informacji o Twojej sytuacji konkurencyjnej na rynku. Ponadto zyskujesz dostęp do wielu różnych funkcji, w tym możliwości tworzenia wartościowych strategii cenowych i przeglądu historii cen konkurencji. Samodzielne zebranie wszystkich potrzebnych danych jest niewykonalne, dlatego polecamy skorzystać ze strategicznej porównywarki cen. Korzystając z pomocy robota cenowego zyskujesz dostęp do aktualnych danych konkurencji.  

10 dobrych rekomendacji, jak zoptymalizować swoją strategię cenową i zwiększyć przychody 

Bazując na 30-letnim doświadczeniu w ustalaniu cen zarówno na poziomie detalisty, jak i B2B, stworzyliśmy 10 rekomendacji, które Twoja firma może zastosować, aby zoptymalizować strategię cenową i tym samym zwiększyć swoje przychody:

  1. Najlepiej byłoby ugruntować swoją strategię cenową na najwyższym szczeblu organizacji i musi się ona znajdować na tym samym poziomie ważności, co pozostałe decyzje strategiczne. Projekty, które nie są ujęte na najwyższym szczeblu firmy, rzadko kiedy zostaną zrealizowane w 100%. 

  2. Strategia cenowa Twojej firmy musi być zintegrowana z ogólną strategią firmy. Aby zapewnić sobie jak najlepszy wynik, musisz ustanowić priorytet dla swoich cen. Ustalenie ceny nie jest prostą decyzją i rzadko można znaleźć idealne rozwiązanie. Często konieczne jest przetestowanie różnych poziomów cen i zmierzenie ich wpływu na Twoje przychody. Jeśli robisz to ręcznie, jest to bardzo czasochłonne i prawie niemożliwe do wykonania zadanie. Stosując najlepsze i najbardziej optymalne narzędzie cyfrowe, efektywniej dostosujesz swoje strategie cenowe. 

  3. Strategię cenową należy wdrożyć we wszystkich sekcjach Twojej organizacji, ponieważ wszystkie działy mają wpływ na ustalanie cen. Dotyczy to w szczególności zarządzania zakupami, sprzedaży i marketingu. Aby odnieść sukces, musisz skupić się na dokładnym zrozumieniu i przeszkoleniu swojego działu zajmującego się cenami. W wielu organizacjach trzeba przełamać stare nawyki i zmienić dotychczasowe doświadczenia, aby mieć pewność, że decyzje podejmuje się w oparciu o dane. 

  4. Jeśli pracujesz w większej organizacji, powinieneś wyznaczyć menedżera ds. cen, którego głównym obowiązkiem jest realizacja i optymalizacja strategii cenowej firmy. Ważne jest, aby na bieżąco kontrolować strategię cenową, aby osiągać jak najlepsze rezultaty.

  5. Pamiętaj o zintegrowaniu odpowiedniego narzędzia cyfrowego, które może ulepszyć Twoją strategię cenową. Może to być na przykład PriceShape. Sprzedawcy detaliczni często doświadczyli sytuacji, że ten sam produkt po identycznej cenie był sprzedawany na różnych warunkach w ciągu dwóch okresów kampanii. Będziesz mógł łatwiej znaleźć dobre wyjaśnienie dla tych warunków zewnętrznych. Możesz uczyć się i reagować na te zmiany, jeśli na bieżąco zbierasz potrzebne informacje rynkowe. 

  6. Ceny nie można już postrzegać jako ceny stałej. Dawniej cena zmieniała się co tydzień i opierała się na okresach kampanii/gazetach rabatowych. Jednak wielu sprzedawców detalicznych i zwykłych graczy wdrożyło dziś dynamiczne ustalanie cen, aby zapewnić sobie, że ceny będą się zmieniać codziennie. Opanowanie przejrzystości cen staje się coraz ważniejsze, a szczególnie większe witryny internetowe, takie jak Zakupy Google, zmieniły zachowania konsumentów. Konsumenci kupują najtańsze produkty w Internecie, dlatego ważne jest wprowadzenie dynamicznego ustalania cen, aby zapewnić sobie konkurencyjność na rynku. 

  7. Marketing cyfrowy staje się coraz droższy, dlatego ważne jest, aby budżet marketingowy przeznaczać na produkty, w których jesteś najbardziej konkurencyjny. Konkurencyjna cena to jeden z najważniejszych parametrów niezbędnych do przekształcenia odwiedzającego w klienta. Dlatego ważne jest, aby zintegrować strategię cenową z działaniami marketingu cyfrowego. Konieczne jest uwzględnienie wielu testów w celu optymalizacji poziomu cen i wykazano, że Twój ROAS poprawi się o 20-50%.  

  8. Ustalanie cen to skomplikowane zadanie do opanowania. Ważne jest, aby testować i uczyć się w skali, w której będziesz w stanie sobie z tym poradzić. Różne firmy i kategorie mają różną elastyczność cenową, dlatego nie można znaleźć jednej prawdziwej strategii cenowej do zastosowania. Stosując przydatne narzędzie i dedykowane zasoby wewnętrzne, szybko osiągniesz świetne rezultaty. Warto uwzględnić dynamiczne ustalanie cen swojego asortymentu, aby zapewnić sobie najlepsze rozwiązanie. 

  9. Wyniki strategii cenowych należy mierzyć i komunikować różnym poziomom organizacji, ponieważ pokazanie konkretnych wyników jest najlepszym czynnikiem motywacyjnym. 

  10. Aby zapewnić swojej firmie najbardziej optymalną strategię cenową, istotna jest znajomość wartości swoich produktów. Opierając się na wartości dodanej do Twoich produktów, musisz wziąć pod uwagę pozycję cenową, na którą się zdecydowałeś. Jeżeli Twoi klienci są bardzo lojalni, istnieje możliwość ustalenia wyższej ceny – i odwrotnie. 

Jak monitorowanie cen konkurencji może zoptymalizować Twoją strategię cenową

W wielu firmach wycena opiera się na historii cen i koszcie produktu, łącznie z marżą zysku. Ta metoda sprawdza się w wielu organizacjach, ale nie optymalizuje przychodów. Oczywiście większość firm ma swój sposób na monitorowanie cen konkurencji. Mimo to jest to prawie niemożliwe bez odpowiedniego narzędzia cyfrowego, ponieważ trzeba ręcznie monitorować wielu konkurentów i produkty. 

Monitorowanie konkurencyjnych cen i wdrażanie dynamicznego ustalania cen to ważne elementy, które należy opanować, aby zapewnić sobie najbardziej skuteczną i opłacalną strategię cenową. Dlatego Twoja firma musi priorytetowo potraktować monitorowanie cen konkurencji, aby uzyskać jak najlepszy wynik. 

Zastosowanie porównywarki cen pozwala uzyskać wygodny dostęp do pozycji cenowych konkurencji. PriceShape dostarcza proste i przyjazne dla użytkownika oprogramowanie, w którym masz możliwość uwzględnienia dynamicznego ustalania cen. Co więcej, zyskujesz przegląd swojej konkurencji, dzięki czemu jesteś dobrze przygotowany do optymalizacji przyszłej strategii cenowej i zwiększania przychodów. 

Newsletter

Bądź na bieżąco dzięki newsletterowi PriceShape 

Możesz spodziewać się wielu ciekawych treści i aktualizacji w naszym biuletynie, takich jak bezpłatne webinaria i blogi. Staramy się dzielić naszą wiedzą i informować ludzi o cenach i trendach w świecie e-commerce.